-1060x400w.jpg)
Što je prostatitis?
Upala prostate, žlezde povezane sa urinarnim traktom, uzrokovana različitim faktorima, naziva se prostatitis. Može se pojaviti zbog infekcija urinarnog trakta, zavisno od regije sa kojom je organ povezan. Prostatitis je čest i bolan zdravstveni problem koji može da se javi kod muškaraca svih uzrasta.
Vrste prostatitisa:
- Akutni bakterijski prostatitis
- Hronični bakterijski prostatitis
- Hronični sindrom bola u karlici (CPPS)
- Asimptomatski inflamatorni prostatitis
Akutni bakterijski prostatitis
To je naziv za bolno zapaljenje koje se naglo razvija kada je prostata zaražena različitim mikroorganizmima.
Hronični bakterijski prostatitis
Može se definisati kao infekcija prostate napadnute mikroorganizmima koja traje dugo vremena ili izaziva ponavljajuće napade akutnog prostatitisa.
Hronični sindrom bola u karlici (CPPS)
Najčešći je tip prostatitisa. To je poremećaj karakterisan bolom i nelagodom u karličnom području kao rezultat upale prostate i nervne mreže oko žlezde.
Asimptomatski inflamatorni prostatitis
To je stanje upale prostate bez izazivanja kliničkih simptoma. Otkrije se slučajno tokom kliničkog pregleda.
.jpg)
Uzroci upale prostate:
Upala prostate (prostatitis) se javlja sa upalom žlezde obično povezanom sa bakterijama. Prostatitis obično uzrokuje bolno ili teško mokrenje i bol u preponama, karlici ili genitalijama. Prostatitis, koji može izazvati ozbiljne probleme ako se ne leči, obično se javlja kod seksualno aktivnih muškaraca.
Bakterijske infekcije:
Akutni prostatitis obično se javlja kada bakterije iz urinarnog trakta uđu u prostatu. Urinarni trakt obuhvata mokraćnu bešiku, bubrege, cevčice koje povezuju bubrege sa mokraćnom bešikom (uretere) i uretru. Akutni bakterijski prostatitis obično uzrokuju uobičajene bakterije. Infekcija se može proširiti iz drugih delova urinarnog ili reproduktivnog sistema. Hronični bakterijski prostatitis često ima isti uzrok kao i akutna bakterijska infekcija. Akutna infekcija može se pojaviti kada tretman nije dovoljno dug ili ne eliminiše sve bakterije.
Infekcije urinarnog trakta:
Jedan od najvažnijih razloga za upalu prostate je infekcija urinarnog trakta. Urin koji curi nazad iz kanala mokraćne bešike može stići do prostate i izazvati infekciju žlezde. Prostatitis zbog infekcije urinarnog trakta pretežno je akutni bakterijski prostatitis.
Seksualno prenosive infekcije:
Prostatitis nije seksualno prenosiva bolest. Međutim, ako je akutni tip bolesti praćen infekcijom urinarnog trakta (uretra) (uretritisom) i prostatitisom, može doći do prenosa na partnera. Neke seksualno prenosive infekcije, kao što je hlamidija, mogu izazvati upalu prostate zajedno sa infekcijom urinarnog trakta.
Hronični bol u karlici:
Sindrom muškog hroničnog bola u karlici, poznatiji kao hronični prostatitis, je uobičajen urološki poremećaj koji pogađa muškarce svih uzrasta. Sindrom muškog hroničnog bola u karlici je tip prostatitisa poznat i kao prostatitis kategorije III (ili hronični prostatitis) i čini 90% slučajeva prostatitisa. Sindrom hroničnog bola u karlici je nebakterijski oblik bolesti, a upotreba sindroma muškog hroničnog bola u karlici prepoznaje da je bol primarni simptom nebakterijskog prostatitisa. Sindrom hroničnog bola u karlici pogađa mlade muškarce (prosečna starost od 43 godine) i karakteriše se perinealnim i genitalnim bolom koji može biti nepopustljiv.
Oštećenje nerava:
Različiti poremećaji koji utiču na nervnu mrežu oko prostate mogu rezultirati upalom, čak i ako nema bakterijske infekcije.
Autoimuni poremećaji:
Postoje i autoimuni poremećaji prostate, kao što je autoimuni prostatitis, ali i drugi poremećaji gde kao posledica imunološke reakcije, najčešće kod genetski predisponiranih muškaraca mlađeg uzrasta, dolazi do prodora imunoloških ćelija u samo tkivo prostate, stvaranja antitela koja izazivaju upalu i oštećenje tkiva žlezde.
Simptomi prostatitisa:
- Često mokrenje, posebno noću
- Hitna potreba za mokrenjem
- Pečenje ili peckanje pri mokrenju
- Bol pri mokrenju
- Mutna mokraća
- Krv u mokraći ili spermi
- Temperatura i groznica
- Bol u stomaku, preponama ili donjem delu leđa
Dijagnoza:
Prostatitis povezan sa infekcijom dijagnostikuje se urinokulturom. Mogu se uzeti različiti uzorci mokraće pre i nakon pregleda prostate. Može se koristiti i test krvi. U tretmanu prostatitisa primenjuje se antibiotski tretman odobren od strane lekara, kako bi se ublažila upala. Nakon otprilike 4 nedelje antibiotskog tretmana, ispituje se da li je infekcija rešena.

Tretman prostatitisa:
Tretman prostatitisa varira zavisno od toga da li je bolest akutna ili hronična. Metode lečenja mogu se razlikovati od osobe do osobe. Fokus je uglavnom na lečenju upale i ublažavanju poteškoća i spazama tokom mokrenja. Istraživanja su pokazala da su antibiotici i dodaci ishrani sa ekstraktima i biljkama iz niskog rasta palme, kao što je PROSTATOL KOMPLEKS, prvi izbor za poboljšanje muškog zdravlja kod svih vrsta prostatitisa. Prostatol kompleks možete naći u svim prodajnim salonima Natura Therapy ili naručiti online preko naturaks.com.
U tretmanu akutnog prostatitisa, cilj je eliminisati upalu sa najmanje dve nedelje intenzivnog antibiotskog tretmana. Ako je upala ozbiljna, pacijent može biti hospitalizovan i dobiti dugotrajnu antibiotsku terapiju. Dodatno se koriste lekovi protiv bolova i antipiretici. Ako se ne leči, upala može preći u krv i izazvati ozbiljne komplikacije. Ako se razvije apsces prostate, treba ga iscediti pod ultrazvučnim vođenjem.
U tretmanu hroničnog prostatitisa, antibiotici i antiinflamatorni lekovi treba da se koriste u proseku četiri nedelje. Dodatno, mogu se koristiti antiholinergici, mišićni relaksanti, vitamini, steroidi i imunosupresivni lekovi. Masaža prostate koristi se i u tretmanu pacijenata koji ne mogu imati koristi od standardnih metoda lečenja.