Cink – koje su koristi za telo


Šta je cink?

Cink je jedan od najvažnijih minerala neophodnih za zdravlje ljudi. Ljudsko telo koristi mnogo mikronutrijenata, minerala i vitamina, kako bi pravilno funkcionisalo. Ako želimo da postavimo definiciju i definišemo njegove karakteristike, možemo reći da je cink mineral, konkretno metal plavo-beličaste boje, što znači anorganski element, ali za nas je važan mikronutrijent, koji iako nema kalorijsku vrednost i ne obezbeđuje energiju, ipak je neophodan za organizam. Cink učestvuje u više od 100 različitih biohemijskih i metaboličkih procesa u telu kao što su rast, razvoj, sinteza proteina, imunološki sistem, reproduktivna funkcija i plodnost, formiranje tkiva, razvoj nervnog sistema, kognitivne funkcije i ponašanje, tako da su njegove koristi mnogobrojne. Najviše se nalazi u mišićima, koži, kosi i kostima, kao i u reproduktivnim organima i prostati kod muškaraca.





Izvori cinka

Cink unosimo u organizam putem hrane koja ga sadrži. Najbolji prirodni izvori hrane bogate cinkom su morski plodovi, riba, jaja i meso. Orašasti plodovi i mahunarke takođe mogu biti dobri biljni izvori ovog minerala. Ipak, stopa zadržavanja i iskorišćenja cinka u telu je najviša kod mesa, jaja i morskih plodova, zbog odsustva jedinjenja koja ometaju njegovu apsorpciju (kao što je fitinska kiselina prisutna u ljuskama orašastih plodova i mahunarki) i prisustva aminokiselina koje sadrže sumpor.


Koristi cinka za telo

Cink je jedan od važnih minerala potrebnih za zdravlje vašeg tela. Učestvuje u metaboličkim procesima povezanim sa funkcijom skoro svih organskih sistema, ali ipak možemo izdvojiti nekoliko njegovih ključnih zdravstvenih koristi.


Podrška imunološkom sistemu

Cink je mineral koji je ključan za pravilnu regulaciju imunološke funkcije. Ima antioksidativno dejstvo i neophodan je za proizvodnju enzima superoksid dizmutaza koji je unutrašnji, endogeni antioksidans i pomaže u smanjenju štete, odnosno neutralizaciji slobodnih radikala u telu, kao i u sprečavanju štete na tkivu koja se javlja pri infekcijama i upalama. Ima i snažnu antivirusnu funkciju i pomaže da se spreči ulazak virusa u ćelije i njegovo razmnožavanje. Ovaj vitalni mineral Od suštinskog je značaja za funkciju imunoloških ćelija i za blagovremeno aktiviranje ćelijskog signaliziranja. Takođe, jedna važna imunološka funkcija cinka i njegova korist je regulacija razvoja timusa, žlezde u grudima koja je odgovorna za razvoj funkcija imunoloških ćelija i razvoj imuniteta u celini u periodu od rođenja do ranog detinjstva, kada postepeno opada njena funkcija. Zato je cink toliko važan i neophodan da se unese barem kao dodatak ishrani za razvoj dečjeg imuniteta.


Uloga u rastu i razvoju

Cink je takođe neophodan za funkciju i komunikaciju važnih hormona uključenih u rast kostiju, kao što su somatomedin-c, osteokalcin, testosteron, tiroidni hormoni i insulin. Tesno je povezan sa metabolizmom kostiju zbog čega ima pozitivan efekat na rast i razvoj. Koncentracija ovog minerala u kostima je veoma visoka u poređenju sa drugim tkivima i smatra se suštinskom komponentom kalcifikovane matrice koja daje strukturu i čvrstinu koštanom tkivu.


Uticaj na zdravlje mozga

Cink je takođe prisutan u moždanom tkivu, konkretno u moždanom stablu, amigdali, hipokampusu i korteksu. Najvažnije koristi za mozak su neurotransmisija električnih impulsa, enzimska aktivnost, regulacija gena i strukturno održavanje i stabilizacija proteina. Zbog njegove važne funkcije u neuronima, intracelularne koncentracije cinka su strogo regulisane. On štiti mozak od toksičnih agenasa i stranih materija. U slučaju njegovog nedostatka, propustljivost krvno-moždane barijere se povećava i povećava se rizik i izloženost mozga bakterijama, virusima i toksičnim materijama.


Koristi cinka za kožu

Cink ima značajne koristi i za kožu. Sprečava stvaranje akni, pomaže u sprečavanju stvaranja ožiljaka od opekotina i hirurških zahvata, i svojim antioksidativnim kapacitetom i proizvodnjom superoksid dizmutaze pomaže u sprečavanju preranog starenja kože, pomažući proizvodnju kolagena čime kožu čini mlađom, elastičnijom i življom.


Cink i reproduktivno zdravlje

Cink je neophodan za reproduktivno zdravlje i kod žena i kod muškaraca. Kod žena je potreban za uravnotežene nivoe hormona i razvoj jajnih ćelija neophodnih za zdravu trudnoću, dok je kod muškaraca neophodan za spermatogenezu, odnosno proizvodnju i razvoj spermatozoida. Unos adekvatnih nivoa cinka je značajna korist za reproduktivno zdravlje muškaraca, jer pri niskim nivoima dolazi do smanjenja kvaliteta sperme što može dovesti do muške neplodnosti.


Uloga cinka u metabolizmu

Cink igra ulogu u pravilnom funkcionisanju metabolizma lipida i glukoze, regulišući stvaranje i oslobađanje insulina. U brojnim studijama, otkriveno je da suplementacija poboljšava i krvni pritisak, nivo glukoze kao i nivo serumskog LDL holesterola.





Preporučena dnevna doza cinka

Dnevna potreba za cinkom varira u zavisnosti od starosti, pola i zdravstvenog stanja ljudi. Zbog toga, osobe koje imaju nedostatak cinka ili žele da saznaju koliko im je potrebno treba da se posavetuju sa doktorom ili nutricionistom. Preporučena doza kod beba do 6 meseci je 3 mg, kod beba od 7 do 12 meseci je 4/5 mg dnevno, kod dece od 2 do 7 godina je 8 do 10 mg, kod odraslih je 12-13 mg dnevno, iako ove vrednosti mogu varirati u zavisnosti od nadležne institucije, a kratkotrajno, periodično za potrebe jačanja imuniteta ili drugih funkcija kod odraslih može se unositi do 40 mg cinka dnevno.


Do čega dovodi nedostatak cinka?

Nedostatak cinka uzrokuje smanjenu proizvodnju testosterona u organizmu i smanjen kvalitet sperme, odnosno rizik od neplodnosti. Takođe može dovesti do gubitka kose, pogoršanja kvaliteta noktiju, očnih bolesti i smanjene proizvodnje i funkcije insulina i poremećene regulacije šećera kao i čestih prehlada i virusa. Zato je važno redovno unositi hranu bogatu ovim mineralom, a samim tim, u zavisnosti od potrebe, pre svega u cilju održavanja dobrog imuniteta, reproduktivnog zdravlja i regulisanja metabolizma šećera i korišćenja dodataka ishrani koji sadrže cink!