10 moćnih lekovitih biljaka za periferni nervni sistem


Šta je periferni nervni sistem?

Nervni sistem je sastavljen od dva osnovna dela, centralni, koji se sastoji od mozga i kičmene moždine, i periferni, sastavljen od nerava koji izlaze iz mozga (konkretno 12 kranijalnih nerava (koji izlaze iz glave) i 31 par nerava iz kičmene moždine).





Važnost perifernog nervnog sistema za funkcionisanje tela

Svi nervi su zaduženi za prenos draži iz mozga radi kontrole i regulacije rada svih organa, uključujući mišiće i kosti, kao i odgovore na draži primljene iz spoljašnje sredine. Ovaj deo nervnog sistema ima veliku važnost jer sprovodi naredbe iz centralnog i omogućava prenos impulsa, tj. sprovođenje kontrole nad radom organa, kao i izvršavanje voljne akcije, na primer formiranje i izgovaranje reči ili misli, izvođenje pokreta i odgovarajuća reakcija na spoljašnju draž (izbegavanje udarca, povlačenje od plamena ili druge potencijalno opasne draži).


Najčešće bolesti PNS-a?

Postoje razne vrste bolesti perifernog nervnog sistema i najčešće imaju traumatsku prirodu (povrede nerava pri udaru, padu, saobraćajnoj nezgodi i slično), degenerativne ili inflamatorne. Najčešća stanja su išijas (hronično zapaljenje išijadičnog nerva kao posledica diskopatije ili hernije diska između pršljenova kičmenog stuba), neuritis, pleksitis ili neuropatije (oštećenje nerava praćeno bolom, trnjenjem, bockanjem ili peckanjem, a najčešće se javlja kod osoba sa dijabetesom). Ali ove bolesti mogu biti uzrokovane i infekcijama ili autoimunom reakcijom, kao kod Gilijan-Barovog sindroma, gde oštećenje nerava nastaje kao posledica imunoloških reakcija.


Uloga biljaka u podršci zdravlja perifernog nervnog sistema

Biljke su vekovima korišćene kao deo tradicionalne narodne medicine za isceljenje i tretman bolesti i stanja nervnog sistema. Danas nauka i istraživanja pokazuju da postoje korisne biljke koje imaju smirujuće, analgetičko, antiinflamatorno i neuroprotektivno dejstvo koje može pomoći u prevenciji i tretmanu bolesti nervnog sistema. Ljudi su ih koristili kao narodne lekove u vidu čajeva, tonika, tinktura ili melema kojima su mazali kožu za smirivanje bolova i drugih neprijatnih simptoma uzrokovanih oštećenjem ili bolešću.


Lekovite biljke za podršku perifernog nervnog sistema:





Ginko biloba

Ova biljka poboljšava perifernu cirkulaciju, kako u mozgu, tako i u nervima. Dobro snabdevanje kiseonikom i nutrijentima omogućava ćelijama, neuronima koji čine periferni nervni sistem da bolje funkcionišu i regenerišu se.


Seme grožđa

Semenke grožđa su bogate specifičnim polifenolima koji pomažu u zaštiti nerava od oksidativnog oštećenja i sprečavaju akumulaciju štetnih materija koje mogu ometati kontrolu i funkciju motornih neurona koji kontrolišu pokret.


Ženšen

Ženšen je dobar za smirivanje upala i održavanje memorije, ali i za smirivanje neuropatskog bola i upala nerva.


Matičnjak

Ova biljka sadrži eugenol koji pomaže u smirivanju bola u nervima, opušta grčeve u mišićima koji mogu izazvati stezanje nerava, a pomaže i u smirivanju organizma.


Valerijana

Valerijana ima naučno potvrđeno dejstvo za smirivanje i opuštanje mozga. Ima sedativno dejstvo i pomaže pri uspavljivanju.


Pasiflora

Ova biljka pomaže u smirivanju neuropatskog bola perifernih nerva, ali takođe deluje i kao sedativ i anksiolitik za smirivanje anksioznosti i depresije.


Lavanda

Lavanda je dobro poznata po sposobnosti da relaksira i smiri čoveka, pomažući mu da se opusti, zaspi i smanji stres.


Slična smirujuća dejstva i prirodnu podršku u suočavanju sa stresom imaju i ašvaganda, kamilica, biljka malme i druge biljke. Sve ove biljke uzete u formi čaja ili tinkture mogu pomoći u smirivanju bola, zaštiti i poboljšanju funkcije nerava. Prirodne dodatke ishrani koji sadrže biljne ekstrakte koji štite mozak i nerve i poboljšavaju njihovu funkciju možete pronaći i u web prodavnici naturaks.com.