
Vrste bolesti nervnog sistema i kako da se kontrolišu?
Vrste bolesti nervnog sistema
Mnoge bolesti i stanja mogu poremetiti funkciju nervnog sistema. Počevši od poremećaja sna, glavobolja, depresija i stanja povezanih sa ponašanjem (autizam i drugo), pa sve do neurodegenerativnih stanja ili cerebralne paralize. U zavisnosti od manifestacije, bolesti nervnog sistema možemo podeliti prema tome gde se javljaju, koji deo sistema pogađaju ili konkretno na:
Bolesti centralnog nervnog sistema (CNS)
- Cerebrovaskularne bolesti (moždani udari, hemoragije, itd.)
Ova stanja su uglavnom posledica oštećenja krvnih sudova u mozgu. Javljaju se zbog visokog krvnog pritiska ili ateroskleroze, koje često uzrokuju i bolesti srca. To može dovesti do zapušavanja ili pucanja krvnog suda, što rezultira moždanim udarom, koji može biti ishemijski (prekid dotoka kiseonika do moždanih ćelija) ili hemoragični (izliv krvi u mozak).
- Parkinsonova bolest
Kod ovog neurodegenerativnog stanja dolazi do oštećenja ćelija u moždanom stablu koje su zadužene za produkciju neurotransmitera dopamina, što uzrokuje drhtanje, usporene pokrete ili ukočenost ruku, nogu i glave.
- Multipla skleroza
Ovo je autoimuno oboljenje kod kojeg imuni sistem stvara autoantitela koja oštećuju zaštitni mijelinski omotač neurona. To otežava i usporava prenos nervnih impulsa, naročito u motornim neuronima, što rezultira gubitkom kontrole nad skeletnim mišićima, otežanim pokretima i u težim slučajevima invaliditetom.
- Tumori mozga
Tumori mozga mogu biti benigni ili maligni. Bez obzira na prirodu, tumor može izazvati pritisak na moždane strukture, što može ozbiljno narušiti motorne funkcije.
- Paraliza centralnog tipa
Paraliza nastaje kao posledica oštećenja kičmene moždine usled fizičke traume ili virusnih bolesti. Ova stanja ozbiljno narušavaju kvalitet života zbog potpunog gubitka funkcije ruku i nogu.
- Migrena
Hroničan i intenzivan bol u glavi koji traje od nekoliko sati do nekoliko dana. Češća je kod žena, a uzrok migrene još nije u potpunosti razjašnjen. Istraživanja ukazuju na moguć uticaj loše cirkulacije, intolerancije na gluten ili histamin, te hormonske neravnoteže.
- Epilepsija
Stanje u kojem dolazi do poremećaja prenosa električnih impulsa u mozgu, što izaziva nekontrolisane napade praćene jakim tremorima i ukočenošću tela. Uzroci su multifaktorijalni.
- Cerebrovaskularne bolesti (moždani udari, hemoragije, itd.)
Upale perifernog nervnog sistema (PNS)
- Išijas
Upala išijadičnog nerva, najčešće uzrokovana smanjenjem prostora između pršljenova kičme ili povredom lumbalnog dela leđa.
- Hernije
Stanje u kojem dolazi do pucanja diskusa između pršljenova, uzrokujući pritisak na nerv i bol.
- Ostale bolesti
Stanja poput pleksitisa i neuritisa izazivaju povećanu osetljivost, peckanje ili bol.
- Išijas
Prepoznavanje ranih simptoma bolesti nervnog sistema
Simptomi bolesti nervnog sistema mogu se manifestovati u celom organizmu. Prepoznajte sledeće:
- Stalne ili iznenadne glavobolje
- Gubitak osećaja dodira
- Slabost mišića
- Poremećaji vida
- Zaboravnost i loša koordinacija

Faktori i predisponirajući uslovi
Postoji širok spektar faktora i stanja koji mogu biti uzrok pojave bolesti nervnog sistema, a ovde spadaju:
- Trauma – fizičke povrede ili oštećenja izazvana lošim držanjem tela.
- Infekcije – na primer, infekcija poliovirusom koji može izazvati paralizu.
- Degeneracija – starenje i oštećenje neurona kao posledica starenja, toksina i nedostatka elemenata potrebnih za dobru kognitivnu i nervnu funkciju.
- Strukturalni defekti – koji mogu biti anatomski od rođenja ili posledice neke povrede.
- Tumori – benigni ili maligni.
- Poremećaji cirkulacije – vaskularni problemi sa krvnim sudovima, pre svega u mozgu.
- Autoimune bolesti.
Veliko zagađenje okoline, konstantan stres u životu, nedostatak fizičke aktivnosti i loša ishrana takođe igraju ulogu i doprinose većem pojavljivanju ovih bolesti. Naravno, ovde su uključene i određene genetske predispozicije i nasledni faktori koji mogu povećati rizik od pojave.
Prevencija i kontrola bolesti nervnog sistema
Bolesti nervnog sistema su u stalnom porastu! Veliki broj negativnih faktora ukazuje na to da treba biti spreman i na vreme sprečiti razvoj ili progresiju degenerativnih ili inflamatornih stanja mozga. To najbolje možemo učiniti uzimanjem prirodnih, efikasnih i pre svega bezbednih dodataka ishrani.
Brain Protect je efikasno prirodno rešenje za jačanje memorije i kognitivnih funkcija, zaštitu i bolju funkciju mozga. Ako se suočavate sa bolom i ograničenjem pokreta kao posledicom oštećenja nerava kičmenog stuba ili perifernog sistema, uzimanje Curcumactiv će vam pomoći da smirite upalu i bol, bez straha od posledica standardnih lekova protiv bolova.