Šta je osteoporoza?

Skoro polovina ženske populacije starije od 60 godina u zapadnim zemljama ima neku formu smanjenja gustine koštanog tkiva. Osteoporoza je progresivno oboljenje pri kojem dolazi do gubitka koštane mase, odnosno smanjuje se gustina koštane mase, čime se značajno povećava rizik od preloma. Pojavljuje se kao posledica disbalansa procesa remodeliranja kosti, pri smanjenoj ili usporenoj izgradnji i obnovi koštane mase (smanjena mineralizacija kostiju), naspram povećanog razgradjivanja koštane strukture. Stanje je progresivno i počinje blagim smanjenjem gustine i mineralizacije kosti (stanje definisano kao osteopenija), ali ako se ostavi netretirano može dovesti do velikog, progresivnog gubitka strukture, čvrstine i fleksibilnosti kostiju i često je razlog za prelome kostiju, povrede i narušenu funkciju skeleta i držanja tela kod starije populacije.


Uzroci pojave osteoporoze


Uloga vitamina D

Glavni uzroci pojave osteopenije i osteoporoze su niske nivoa vitamina D i drugih nutritivnih nedostataka, dugotrajna upotreba određenih lekova i steroida, kao i starenje (posebno starost iznad 60 godina), odnosno hormonalni disbalansi koji obično prate starenje. Određena autoimuna oboljenja (kao što je celijakija) kao i poremećaji funkcije digestivnog sistema kod kojih je narušena apsorpcija nutrijenata koji izgrađuju kosti, takođe su značajan faktor rizika za pojavu i razvoj osteoporoze.

Posledice menopauze

Važno je istaći da ženska populacija u menopauzi ima najveći rizik i sklonost ka pojavi osteoporoze, što je posledica značajnog pada reproduktivnih hormona, pre svega estrogena koji pomaže u aktivaciji vitamina D3, odnosno poboljšava apsorpciju kalcijuma u telu i održavanje ravnoteže remodeliranja kosti (izgradnja novog koštanog tkiva). Efikasan način za utvrđivanje stanja osteoporoze je postupak merenja gustine koštane mase - denzinometrija.

Lekovi za osteoporozu

Tradicionalna medicinska praksa za tretiranje osteoporoze je primena bifosfata, lekova koji izazivaju uništavanje osteoklasta, ćelija zaduženih za razgradnju kosti. Sa zaustavljanjem procesa razgradnje kostiju prividno se zaustavlja gubitak koštane mase, ali raste broj istraživanja koja pokazuju da kosti u kojima se zaustavlja prirodni proces remodeliranja, nemaju mogućnost da zamene staro koštano tkivo koje je izgubilo svoju funkciju. Takve kosti dobijaju veću gustinu koštane mase, ali gube elastičnost što može takođe dovesti do lakih preloma kostiju, a dugotrajna primena ovih lekova povezana je i sa pojavom neželjenih efekata kao što su oboljenja digestivnog sistema, posebno jednjaka, bubrega i drugih.

Preporuke za prevenciju i tretman osteoporoze

Promena životnog stila ima veliku ulogu u prevenciji i tretmanu osteoporoze.




Fizička aktivnost

Redovna fizička aktivnost može dati značajan doprinos kako u prevenciji tako i u tretmanu osteoporoze. Nauka potvrđuje da praktikovanje odabranih vežbi sa težinama, kao i šetanje, vožnja bicikla i plivanje pomažu u održavanju zdravlja koštanog tkiva. Važno je što sve ove vežbe ne vrše direktan pritisak na zglobove i kosti, a stimulišu obnovu i rast kosti.





Ishrana i dodaci ishrani

  1. Promene u ishrani i odgovarajuća suplementacija mogu zaustaviti progresiju bolesti i pomoći u izgradnji koštanog tkiva i vraćanju pravilne funkcije kostiju. Zato, ako želite efikasnu prevenciju osteoporoze i zdravo i čvrsto koštano tkivo, praktikujte sledeće ključne preporuke!

  2. Primenjujte izbalansiranu ishranu, u kojoj su eliminisani procesirani proizvodi, odnosno proizvodi koji sadrže aditive, konzervanse, procesirane trans masti ili dodate šećere.

  3. Osnova ishrane treba da bude biljna hrana (povrće) i u velikom procentu treba da sadrži unos sirovih proizvoda (pre svega povrće, voće, kao i orašasti plodovi, semenke i dr.). Na taj način ćete pomoći da se održi prirodna kiselo-bazna ravnoteža u organizmu i da se održi mineralni status kostiju. Naime, proizvodi životinjskog porekla, meso, mleko, jaja, žitarice (sa izuzetkom prosa) i hrana sa visokim glikemijskim indeksom (hrana dominantno sastavljena od skroba ili sa dodatim šećerom) doprinose razvoju upala i povećanju kiselosti u organizmu i mogu aktivirati odbrambeni mehanizam koji izaziva izvlačenje kalcijuma i fosfora iz kostiju, kao alkalnih minerala, da bi se neutralizovala povećana kiselost, što na duge staze može takođe doprineti smanjenju gustine koštane mase.

  4. Povećajte unos hrane koja pomaže poboljšanje mineralizacije kostiju, odnosno unos kalcijuma, fosfora, kao i silicijuma, magnezijuma, vitamina D3 i K2. To znači unos prirodnih fermentisanih mlečnih proizvoda (dobijenih od sirovog nepasterizovanog mleka), bogatih kalcijumom, fosforom, magnezijumom, D3 i K2. Zatim, unos zelenog lisnatog povrća, brokolija, sirovih semenki, orašastih plodova i algi, koji su izuzetno bogati mineralima potrebnim za izgradnju kostiju i imaju idealan odnos kalcijuma i magnezijuma (koji sprečava prebrzu ekskreciju kalcijuma preko bubrega i drži kalcijum rastvorljivim u krvi, spremnim za ugrađivanje u kosti).

  5. Posebno je važno unositi hranu koja sadrži vitamin K2 ili uzimati ovaj vitamin kao dodatak ishrani, jer samo vitamin K2 omogućava aktiviranje proteina osteokalcina, iz unutrašnjosti koštanog tkiva, da veže kalcijum iz cirkulacije i odnese ga u kosti.





  6. Pored održavanja optimalnih nivoa vitamina D (D3) koji poboljšava apsorpciju kalcijuma, optimalna apsorpcija minerala važnih za izgradnju koštanog tkiva u digestivnom traktu čoveka zavisi i od optimalne sekrecije želudačne kiseline (koja se može stimulisati i poboljšati unosom đumbira, svežeg soka od limuna, prirodnog jabukovog sirćeta, ekstrakta kombuhe ili dodataka ishrani na bazi digestivnih enzima pre obroka).

  7. Ne zaboravite na element koji čini osnovu kostiju - kolagen! Ovaj protein čini koštanu strukturu u vidu mreže u kojoj se zatim ugrađuju minerali kao kalcijum, fosfor i sl. Godinama dolazi do značajnog pada u produkciji kolagena u telu, što utiče i na smanjenje gustine koštanog tkiva i njihovu povećanu lomljivost, zato obogatite ishranu supama od domaćih goveđih kostiju ili unosite više mesa iz unutrašnjih organa (jetra i ostalo) od životinja koje su pasle travu i gajene su na prirodan, organski način. Pojednostavljen, siguran i visoko efikasan način za unos kolagena je svakako i unos suplemenata na bazi kolagena.