Kako da znate da li imate dijabetes?

Šta treba da znate o dijabetesu?

Dijabetes je hronična bolest metabolizma pri kojoj, kao posledica nemogućnosti i neadekvatnog iskorišćavanja šećera (glukoze) od strane ćelija, dolazi do njegovog akumuliranja u krvi, odnosno hiperglikemije. Bolest u osnovi može da nastane iz dva razloga. Prvi je kao posledica potpunog odsustva insulina, hormona koji luči pankreas i koji omogućava unos glukoze u ćelije. Ovo stanje se naziva Dijabetes melitus tip 1, ono je autoimuno i posledica je imunološke reakcije i oštećenja pankreasnog tkiva. Mnogo češće je stanje Dijabetes tip 2, kod kojeg je razlog za povišene nivoe šećera posledica stanja tzv. insulinske rezistencije, odnosno nemogućnosti da insulin efikasno unese glukozu u ćelije. Otkrivanje bolesti datira još iz starog Egipta, pre naše ere i nažalost do danas dijabetes je i dalje jedna od vodećih bolesti u svetu, a od posledica dijabetesa svake godine umire više od 1,5 miliona ljudi.


Važnost ranog otkrivanja?

Dijabetes je ozbiljna bolest koja može ostaviti ozbiljne, trajne posledice po zdravlje organa. Uvek kada se javlja hiperglikemija, glukoza koja se zadržava u krvotoku stvara veoma opasne slobodne radikale koji oštećuju krvne sudove. U zavisnosti od toga gde dominiraju ova oštećenja, ukoliko se jave na manjim perifernim krvnim sudovima, tada najčešće posledice ove situacije su oštećenje očiju i gubitak vida, oštećenje bubrega ili perifernih nerava, dok ukoliko oštećenja nastanu na većim arterijama, tada kao posledica može doći do rizika od infarkta ili moždanog udara. Zato je pravovremeno otkrivanje bolesti ključno za prevenciju oštećenja krvnih sudova i očuvanje dobrog zdravlja.


Kako se dijagnostikuje dijabetes?

Rano otkrivanje daje mogućnost za pravovremenu kontrolu šećera i sprečavanje svih mogućih komplikacija. Zato obratite pažnju na sledeće informacije i pratite date preporuke za pravovremen i tačan screening i postavljanje dijagnoze.

Prvi simptomi




Simptomi mogu biti različiti i ne uvek jasno istaknuti. Međutim, najčešći prvi simptomi koje možete primetiti su:

  • Povećana suvoća u ustima
  • Suvoća i svrab kože, pa čak i potamnjenje kože
  • Povećana žeđ i češća potreba za pijenjem vode
  • Povećano znojenje i uriniranje
  • Povećan i čest osećaj gladi
  • Hronični umor
  • Zamagljen vid
  • Sporije i teže zarastanje rana

Ukoliko imate neki od ovih simptoma, a naročito ako znate da u porodici takođe imate predispoziciju, najbolje je da uradite potrebne lekarske preglede kako bi se ispitalo i postavila tačna dijagnoza za vaše simptome.




Lekarski pregled

Lekarski pregled je neophodan za pravovremeno otkrivanje i postavljanje tačne dijagnoze. Lekar će uzeti tačan uvid (anamnezu) u sve vaše simptome i uputiti vas da uradite potrebne analize krvi i urina na osnovu kojih će moći da vam da odgovarajuću terapiju i preporuke za promene u ishrani i načinu života, kako bi ponovo uspostavili kontrolu nad metabolizmom šećera i obezbedili dobru regulaciju glikemije.


Koji testovi treba da se urade

Osnovni, standardni testovi koji treba da se urade za ispitivanje dijabetesa su:

  • Ispitivanje glikemije (nivo šećera - glukoze) u krvi na prazan stomak, što znači nakon posta od najmanje 12 sati uzdržavanja od unosa bilo kakve hrane, obično se preporučuje da se test uradi u jutarnjim časovima.
  • Ispitivanje nivoa glikozilovanog hemoglobina (HbA1C), poznatog kao tromesečni prosek. Otkrivanje ove vrednosti pokazuje kakva je bila regulacija šećera u krvi u periodu od 3 meseca.
  • Ispitivanje nivoa hormona insulina, jer povećanje insulina ukazuje na stanje insulinske rezistencije koje je čest znak za dijabetes tip 2.
  • OGTT test (Oral Glucose Tolerance Test) ili test sa opterećenjem glukozom, kada pacijent treba da popije glukozni rastvor nakon čega se u određenim periodima (60, 120 ili 180 minuta) meri odgovor organizma na unos glukoze, što direktno pokazuje da li insulin i sam organizam uspešno regulišu šećer (glukozu). Otkrivanje koliko brzo se metabolizuje glukoza i koliko je efikasan insulin je ključni test za dijagnostikovanje stanja.

Ukoliko se pokažu povišene vrednosti od normalnih i potvrdi otkrivanje dijabetesa, preporučuje se ispitivanje i nivoa masti, krvnog pritiska, stanja srca i krvnih sudova, vida, funkcije bubrega i pregled stopala, kako bi se utvrdilo postojanje eventualnih oštećenja ovih organa, za čije zdravlje će se morati voditi posebna briga nakon otkrivanja i postavljanja dijagnoze. Takođe, dobro je za određene parametre uraditi i ponovne testove kako bi se dobio siguran rezultat. Na dan testa ne treba unositi nikakvu hranu, a prethodna 3 dana treba unositi 100g ugljenih hidrata (primer čokolada), pored redovnih obroka i ishrane.


Kako da održite nivo šećera u krvi u normalnim vrednostima?

Posle otkrivanja stanja i dobijanja odgovarajuće terapije, važno je što pre napraviti promene u načinu života (kao što su početak fizičke aktivnosti, bolje snalaženje sa stresom, odmor itd.), a naročito promene u načinu ishrane, eliminisanjem ili značajnim smanjenjem hrane i proizvoda koji sadrže rafinisane i dodate šećere, kao i rafinisane brašna.

Ali i pored otkrivanja bolesti i same terapije, kao i promena u načinu života koje se primenjuju nakon otkrivanja dijabetesa, najveći broj ljudi sa dijabetesom ne uspeva da uspostavi stvarnu dobru kontrolu nad šećerom. Zato se savetuje upotreba i dodataka ishrani koji mogu na prirodan, siguran i efikasan način pomoći u boljoj regulaciji šećera.

Diabetol Forte je 100% prirodan preparat, registrovan sa posebnim medicinskim ciljem za dijetetsko regulisanje šećera. Jedinstvena kombinacija 5 aktivnih sastojaka koja omogućava poboljšanje osetljivosti i efikasnosti insulina za bolju distribuciju glukoze u ćelijama, poboljšanje sekrecije i oslobađanja insulina, kao i antioksidantsku zaštitu ćelija od povišenog šećera. Ispitivanje sprovedeno kod pacijenata na Klinici za endokrinologiju u Skoplju takođe je potvrdilo efikasnost Diabetol Forte u poboljšanju regulacije glikemije. Zato otkrivanje i primena kvalitetnih dodataka ishrani mogu imati veoma značajan efekat i suštinski doprinos za uspostavljanje dobre kontrole.