
Kako da se ojača imunitet kod dece?
Važnost jakog imuniteta kod dece
Deca se rađaju sa urođenim imunološkim odgovorom koji nasleđuju od majke, koji daje određenu zaštitu od mikroba koji izazivaju infekcije. Dojenje omogućava prijem antitela od majke koja takođe doprinosi jačanju dečijeg imuniteta. Međutim, nakon prestanka dojenja, kako prolaze godine, imuni sistem mora da nastavi da se razvija kako bi se potpuno formirao i stvorio takozvani stečeni imunološki odgovor. Samo na taj način, uz potpuni razvoj dečijeg imuniteta, imunološki sistem će moći da obezbedi efikasnu zaštitu od svih patogenih mikroorganizama, pravovremeno sprečavanje infekcija, kontrolu bolesti, čišćenje tela od mikroba, toksina i stranih komponenti, i pravovremeno reciklažu starih i oštećenih ćelija.
Razvoj dečijeg imuniteta
Razvoj imunološke funkcije treba da počne još na samom porođaju, kada novorođenče prolazi kroz porođajni kanal majke i dolazi u kontakt sa dečijom kožom, čime beba stiče probiotike koji naseljavaju njegova creva i postavljaju osnovu za razvoj odbrane. Dalje, kroz dojenje, beba prima imunoglobuline – antitela od majke koja obezbeđuju novu zaštitu od mikroorganizama i jačanje imuniteta. Vakcinacija i postepeno izlaganje bakterijama, virusima i drugim mikrobima nastavljaju da podstiču rast dečijeg imuniteta, stalno uče i razvijaju se, stvarajući specifičan, usmeren odgovor prema izazivačima infekcija. U tom periodu od velikog značaja je razvoj timusne žlezde koja je odgovorna za razvoj i specijalizaciju različitih imunoloških ćelija i razvoj pravilnog imunološkog odgovora.
Faktori koji utiču na imunološki sistem kod dece
Postoje brojni faktori koji utiču na razvoj dečijeg imuniteta, a ključni od njih su genetika i nasleđeni faktori, ishrana, fizička aktivnost, higijena, redovan san i odgovarajuća dijetetska podrška koja je posebno važna u periodima hladnih meseci (jesen i zima).
Genetika i nasleđeni faktori
Svako dete nasleđuje deo imunološke funkcije od roditelja. Kapacitet za formiranje imunološkog odgovora pre svega zavisi od genetske predispozicije i na osnovu nasleđenih faktora roditelji i doktori treba da obezbede dodatni podsticaj za potpuni razvoj zaštite i imunološke funkcije.
.jpg)
Ishrana i dijeta
Po završetku perioda dojenja, ishrana igra ključnu ulogu u razvoju dečijeg imuniteta. Ishrana dece treba da obezbedi optimalan unos proteina, neophodnih za razvoj imunih ćelija i antitela, kao i mikronutrijenata, minerala i vitamina koji su potrebni za funkcionisanje imunih ćelija i dobru antibakterijsku i antivirusnu zaštitu.
Uticaj hrane na imunitet kod dece
Hrana ima ključni uticaj na razvoj dečijeg imuniteta. Nedostatak ključnih nutrijenata u ishrani deteta može da uspori i omogući razvoj imunološkog sistema, smanjujući zaštitu od infekcija. Prekomeran unos šećera takođe smanjuje imunološku funkciju, dok unos mnogih minerala i vitamina doprinosi jačanju dečijeg imuniteta.
Koja hrana je korisna za jačanje imuniteta kod dece?
Ishrana za jaku odbranu od bakterija i virusa podrazumeva unos raznovrsnih namirnica u prirodnom integralnom obliku, osim termičke obrade koja je neophodna za varenje određenih proizvoda. To znači unos kvalitetnog, domaćeg mesa, mleka i jaja, ribe, mnogo voća i povrća, orašastih plodova, mahunarki i integralnih žitarica.
Lična higijena i životna sredina
Jedan od najvažnijih faktora za zdrav imunološki sistem je obezbeđivanje lične higijene. Virusi i bakterije traže priliku da uđu u naše telo, a najlakši način je prljavim rukama kojima dodirujemo usta, nos ili oči. Lična higijena je jednostavna navika koju moramo steći za zdrav imunološki sistem. Redovno i temeljno pranje ruku pri ulasku u kuću, a posebno pre svakog obroka, i pranje tela su navike koje pomažu da se bakterije zadrže spolja.

Fizička aktivnost i sport
Fizička aktivnost i sport podstiču razvoj i jačaju dečiji imunološki sistem na mnogo načina. Oni održavaju cirkulaciju, pomažu da se spreči ulazak bakterija ili virusa u respiratorni trakt i pluća, i stimulišu funkciju crvenih i belih krvnih zrnaca.
Praktični saveti za jačanje imuniteta kod dece
- Majčino mleko je najbolja hrana za svako bebu i ima značajan doprinos imunitetu i do 2 godine života deteta.
- Uz uvođenje čvrste hrane, obezbedite da ona bude raznovrsna i sa kvalitetnim namirnicama iz svih važnih prehrambenih grupa. Pazite na nezdrave grickalice i proizvode sa dodatim šećerom, kao i na redovan unos vode.
- Ne zaboravite vitamine i minerale, posebno vitamin C, D i mineral cink koji treba da se dodaju u ishranu kao suplementi.
- Deca treba da imaju red u životu, redovne obroke i redovan, kvalitetan san.
- Podstičite dete da vežba redovno i odgovarajuće za njegovu starost.
- Koristite probiotike kao dodatak kako biste povećali brojnost i raznovrsnost dobrih bakterija u crevima, koje su važne za dečiji imunitet.
Preventivne mere za sprečavanje bolesti
- Bezbedno rukujte i pripremajte hranu. Hrana može nositi bakterije.
- Redovno perite ruke, posebno pre obroka.
- Čistite i dezinfikujte najčešće korišćene površine.
- Kasljite i kijajte u maramicu ili rukav, ili nosite masku pred detetom kada ste bolesni.
- Ne delite lične predmete.
- Vakcinisanje.
- Izbegavajte kontakt sa divljim životinjama.
- Ostanite kod kuće kada ste bolesni.
Balansirana hrana i dodaci
Balansirana ishrana je osnova za jačanje dečijeg imuniteta, ali ne uvek ishrana može da obezbedi potrebne nutrijente, posebno dovoljne koncentracije specifičnih mikronutrijenata potrebnih za razvoj imunološkog odgovora kod dece. Tada na pomoć dolaze dodaci ishrane, koji lako mogu da nadomeste ono što ishrana ne može. Sa unosom dodataka možete lako da nadoknadite potrebne minerale, vitamine, probiotike i druge važne elemente koji pomažu u jačanju dečijeg imuniteta.
Prednosti od dodataka i vitamina
Vitamini i dodaci ishrani, kao ekstrakti biljaka, probiotici, biljna vlakna, minerali i antioksidanti imaju mnoge zdravstvene prednosti za jačanje dečijeg imuniteta. Njihovom upotrebom osiguravate da dete unosi potrebne koncentracije vitamina C, D, cinka, multivitamina, ili neki prirodni lekovi kao što su matični mleč, gel od aloe, propolis i drugi, koji mogu takođe da ojačaju zaštitu od mikroba i obezbede pravilan razvoj imuniteta.
Važnost sna za imunitet kod dece
San pomaže telu da se zaštiti od infekcija. Takođe, nedostatak sna može da oslabi našu imunološku odbranu. Nedostatak sna takođe narušava redovno funkcionisanje našeg imunološkog sistema, čineći nas podložnijima bolestima.
Potreba za sportom kod dece
Kod dece koja redovno vežbaju i bave se sportom, povećava se oslobađanje hormona koji aktiviraju imunološki sistem, kao što je serotonin. Ovo jača imunitet i poboljšava ishranu i san.
Rezime
Imunitet dece se razvija od samog rođenja. Pratite navedene preporuke, a posebno obratite pažnju na ishranu i primenu kvalitetnih dodataka kako biste nadoknadili trenutne potrebe za nutrijentima koji su ključni za imunološku odbranu, razvoj i jačanje dečijeg imuniteta. Ako do sada niste vodili dovoljno računa, nikada nije kasno da počnete sa dobrim navikama i pomognete svom detetu da odraste sa dobrim i jakim imunološkim sistemom.